Dírkonošci (Foraminifera) jsou malá zvířátka, která žijí v moři, konkrétně v severním i jižním polárním moři. Největší z nich dosahují velikosti jednoho milimetru, obvykle jsou ale mnohem menší. Největší vyhynulý druh (Nummulites) měl své uhličitanovité schránky o průměru 2 – 3 cm. Dírkonošci jsou vázáni na své životní prostředí co do teploty vody a obsahu živit. Zdálo se tedy nemožné, aby dírkonošci ze severu překonali tropická moře a dostali se na jih a naopak. Přesto obě polární moře obsahují zástupce jak jižních, tak severních dírkonošců.
Vysvětlení? Jsou dvě. Za prvé to, co se dříve zdálo být jedním druhem dírkonošce se při podrobnějším zkoumání ukázalo být několika druhy. A za druhé se populace jižních a severních dírkonošců vzájemně průběžně navštěvují. K těmto cestám mohou využít „oázy“ hlubinných studených mořských proudů, které vystupují na povrch u západních břehů Afriky a Ameriky. V nich by mohli dírkonošci překonávat okolní teplé vody.
Tím se ovšem dostáváme k otázce, jako to, že mezi dírkonošci vznikají stále nové a nové druhy, když podle Darwina je třeba ke vzniku nového druhu izolovat část stávající populace. Odpovědí by snad mohla být teorie, podle níž někteří dírkonošci spontánně ztratí schopnost křížit se s ostatními příslušníky svého druhu.
(Zdroj: Věda a technika mládeži 9/2000)
Jitka Lenková